Edytor raportu pozwala w wygodny sposób utworzyć szablon raportu PDF wykorzystując dane pochodzące z magistrali wejściowej operatora REPORT. Raport jest zawsze drukowany w pozycji pionowej rozmiarem odpowiadającym karcie A4.
Okno edytora składa się z pięciu głównych obszarów obszarów:
- Obszar projektowy (1) → Na tym obszarze będziesz projektował wizualnie swój raport. Możesz tutaj przeciągać bezpośrednio bity magistrali lub wstawiać kontrolki z ToolBox’a. Kontrolki możesz swobodnie ustawiać poprzez ich zaznaczenie klikiem myszki i przeciąganie.
- Header → nagłówek drukowany na każdej stronie raportu;
- Title → tytuł raportu drukowany tylko raz na pierwszej stronie raportu;
- Body → miejsce na dane raportu. Jest umieszczone bezpośrednio pod Title. Dane zostają dostosowane do rozmiaru strony i w razie konieczności przenoszone są na kolejną stronę;
- Report sum → podsumowanie danych zawartych w Body, drukowany od dołu strony (nad sekcją Page footer oraz Page sum);
- Page sum → podsumowanie strony. Drukowana na każdej stronie wysokość obszaru liczona od dołu strony uwzględniając sekcję Page footer;
- Page footer → stopka strony. Drukowana na każdej stronie wysokość obszaru liczona od dołu strony;
- Obszar map danych raportu (2) → Tutaj będzie widać jakie bity magistrali zostały użyte na danym poziomie projektu raportu.
- Obszar danych magistrali (3) → Znajdziesz tutaj dostępne bity magistrali do wykorzystania w obszarze projektowania oraz w obszarze mapy raportu jak również zmienne globalne raportu (System variables).
- Obszar właściwości → Na tym obszarze znajdziesz ToolBox z kontrolkami oraz właściwości dokumentu (Document properties) oraz właściwości kontrolki (Properties).
- Obszar akcji → Przyciski pozwalające na zapis projektu raportu.
Obszar projektowy został podzielony na kilka sekcji, które różnią się specyfiką wyświetlania danych:
Wyróżniamy poziom główny o nazwie Document oraz poziomy podrzędne tworzone przez kontrolki typu Browse. Każda kontrolka tekstowa, która ma wartość na podstawie bitu magistrali danych położona na obszarze projektowym trafia również do poziomu Document.
report_binary
przechowujące dane binarne raportu oraz report_name
wygenerowane na podstawie pola Report name.Bity i zmienne systemowe możesz przeciągnąć na obszar projektowania lub na obszar mapy raportu - poziom Document.
Przeciągając bity na obszar projektowania utworzysz kontrolkę tekstową, która przyjmuje wartość bitu magistrali.
Przeciągając bity na obszar mapy raportu dodasz bit do bitów biorących udział w wyznaczaniu ilości generowanych raportów (grupowaniu danych wejściowych).
WŁAŚCIWOŚCI DOKUMENTU
Każdy tworzony dokument posiada swoje podstawowe właściwości takie jak: wysokości nagłówka, stopki oraz marginesy. Możesz je ustawić w karcie właściwości dokumentu (sekcja Layout) lub na obszarze projektowym zmieniając pozycję marginesów lub wysokość obszaru Header oraz Page footer.
Sekcja Data zbiera informacje o wszystkich bitach, które zostały użyte w obszarze projektowania lub w obszarze mapy raportu na poziomie Document. Wszystkie bity dodane poprzez przeciągnięcie z obszaru magistrali danych na obszar projektowania lub obszar mapy projektu widoczne są w tym miejscu. Kolejny bit możesz dodać przyciskiem Add, a następnie wybierając właściwy bit z listy. Usuwanie realizujesz poprzez przycisk x lub usuwając pole powiązane z bitem z obszaru projektowania.
DOSTĘPNE KONTROLKI I ICH WŁAŚCIWOŚCI
W systemie dostępne są trzy kontrolki: Label, Browse oraz Image. Kontrolki możesz użyć przeciągając je (drag and drop) z ToolBox’a na obszar projektowy w odpowiednią sekcję.
Możesz dowolnie zmieniać położenie kontrolki na sekcji projektowej, jak i jej rozmiar, rozciągając odpowiedni bok lub wykorzystując sekcję właściwości kontrolki.
Każda użyta kontrolka może być powiązana z danymi magistrali. Powiązanie kontrolki z magistralą powoduje dodanie powiązanego bitu do obszaru struktury raportu.
Klikając w ikonę usuwania usuniesz kontrolkę oraz jeśli jest powiązana z bitem magistrali zostanie on usunięty z obszaru struktury raportu.
Klikając na kontrolkę położoną już na obszarze projektowym uzyskujesz dostęp do jej właściwości, które są pogrupowane tematycznie. Część sekcji np. Appearance jest podobna dla wszystkich rodzajów kontrolek.
KONTROLKA LABEL
Jest to prosta kontrolka pozwalająca na wyświetlenie dowolnego tekstu lub wartości liczbowej na raporcie. Tekst ten może być stały (wprowadzony ręcznie) bądź pochodzić z magistrali wejściowej operatora REPORT.
Możesz położyć kontrolkę na obszarze projektowym na dwa sposoby:
- przeciągając ją (drag and drop) z ToolBox’a na obszar projektowy w odpowiednią sekcję.
Stosując tę metodę kontrolka nie jest powiązana z danymi magistrali.
- przeciągając bit danych z obszaru danych magistrali na odpowiednią sekcje obszaru projektowego. Używając tę metodę kontrolka jest powiązana z wybranym bitem magistrali, a bit trafia do mapy raportu do sekcji Document.
WŁAŚCIWOŚCI KONTROLKI
Właściwościowi kontrolki są dostępne po jej wybraniu na obszarze projektowym poprzez zaznaczenie myszką. Zostały one podzielone są na cztery główne sekcje:
- Data → właściwości w tej sekcji odpowiadają za dane wyświetlane w kontrolce oraz sposób grupowania danych dla raportu
- Value → wartość wyświetlana przez kontrolkę.
- Name → unikalna nazwa kontrolki w ramach raportu.
- Grouping element → poziom kontrolki w na mapie raportu (Document, Browse).
- Misc → sekcja zawiera sposób formatowania danych wyświetlanych w kontrolce.
- Layout → sekcja zawiera informacje o położeniu oraz rozmiarach kontrolki. Położenie i rozmiar kontrolki możesz zmieniać myszką przesuwając kontrolkę lub wpisując wartości we właściwościach.
- Appearance → sekcja zawiera właściwości związane z wyglądem zewnętrznym kontrolki. Możesz w niej ustawić margines, kolor tła, położenie tekstu oraz dane dotyczące kroju i koloru czcionki.
Wprowadzenie wartości jako stały tekst powoduje wyświetlenie go we wskazanym miejscu raportu. Kontrolka wyświetli zawsze tą samą wartość niezależnie od danych wejściowych czy ilości tworzonych raportów.
Jeśli zamierzasz powiązać kontrolkę z bitem magistrali użyj w polu Value nazwy bitu magistrali w nawiasach klamrowych np: [year]. Spowoduje to również dodanie bitu magistrali do mapy danych raportu.
Możesz użyć formatu danych w którym zamierzasz wyświetlić dane na kontrolce np. jeśli chcesz mieć liczbę wyświetloną z dwoma miejscami po przecinku użyj formatu n2
Przykład raportu z wykorzystaniem kontrolki Label.
Powyższy przykład wykorzystuje kilka pól magistrali wejściowej do wygenerowania raportu. Kontrolki wykorzystujące bity magistrali są łatwo rozpoznawalne po nazwie bitu ujętym w nawiasy klamrowe. Dostawowo w sekcji mapy raportu pod węzłem Document pojawiły się wszystkie użyte bity. Zatem magistrala wejściowa zostanie zgrupowana po tych bitach i zostanie wygenerowanych tyle rekordów wyjściowych (raportów) ile rekordów zwróci grupowanie. W tym przypadku, gdy magistrala wejściowa niesie informacje o jednym zamówieniu zostanie wygenerowany jeden rekord z raportem, jeśli na magistrali są trzy zamówienia zostaną wygenerowane trzy raporty itd.
KONTROLKA BROWSE
Kontrolka służąca do generowania listy z danymi. Lista składa się z tytułu oraz kolumn, które są powiązane bezpośrednio z bitami magistrali.
Kontrolkę możesz położyć na obszarze projektowym przeciągając ją (drag and drop) z ToolBox’a.
Położenie listy na obszarze projektowym powoduje dodanie kolejnego poziomu (o nazwie odpowiadającej nazwie listy) w obszarze mapy raportu. Lista może występować bezpośrednio pod poziomem Document lub pod inną listą. W wypadku wystąpienia pod inną listą będzie drukowana pod każdym rekordem listy nadrzędnej.
Dane magistrali przekazane do wydruku na liście zostaną ograniczone poprzez aktualnie przetwarzane grupowanie wynikające z poziomów nadrzędnych względem listy.
W przypadku gdy lista nie zmieści się na stronie wydruku kolejne wiersze zostaną przeniesione na kolejną stronę bez nagłówków kolumn.
WŁAŚCIWOŚCI KONTROLKI
Właściwości kontrolki są dostępne po jej wybraniu na obszarze projektowym poprzez zaznaczenie myszką. Zostały one podzielone na cztery główne sekcje:
- Data → właściwości w tej sekcji odpowiadają za nazwę kontrolki, tytuł oraz wskazanie elementu nadrzędnego
- Name → unikalna nazwa kontrolki w ramach raportu. Pod tą nazwą kontrolka będzie widoczna w obszarze mapy raportu.
- Grouping element → element nadrzędnego grupowania kontrolki. Domyślnym elementem nadrzędnym listy jest Document. Jeśli na raporcie istnieje już inna lista może ona zostać wybrana jako element grupujący co spowoduje, że lista zostanie wydrukowana tyle razy ile rekordów będzie drukowała lista nadrzędna.
- Title → tytuł listy
- Layout → sekcja zawiera informacje o sposobie wyświetlenia tytułu listy, położeniu oraz rozmiarach kontrolki. Położenie i rozmiar kontrolki możesz zmieniać myszką przesuwając kontrolkę lub wpisując wartości we właściwościach.
- Appearance → w tej sekcji możesz wpływać na wygląd poszczególnych elementów kontrolki. Sekcja została podzielona na kilka podsekcji odpowiadających elementom kontrolki:
- Browse appearance → ogólne ustawienia wyświetlania kontrolki;
- Browse title appearance → ustawienia wyświetlania tytułu kontrolki;
- Columns header appearance → globalne ustawienia wyświetlania nagłówków kolumn;
- Even row appearance → ustawienia dla wierszy parzystych;
- Odd row appearance → ustawienia dla wierszy nieparzystych;
- Columns → sekcja, w której możesz zdefiniować kolumny listy. Kolumny muszą zawsze być powiązane z bitami magistrali. Komponent rozpoznaje typ danych bitu magistrali i ustawia tekst w kolumnie odpowiednio do lewej krawędzi, gdy jest to typ tekstowy lub data lub prawej, gdy typ jest wartością liczbową. Kolumna może być również typu binarnego. Gdy typ binarny przechowuje obraz zostanie on wyświetlony jako wartość kolumny. Po położeniu listy na raporcie sekcja nie zawiera żadnej kolumny.
- Data → sekcja przechowująca właściwości powiązania z bitem magistrali, nazwę kolumny szerokość i widoczność.
- Misc → format wyświetlania danych kolumny
- Appearence → właściwości związane z wyglądem kolumny.
Każda z powyższych sekcji posiada ten sam zestaw właściwości pozwalających modyfikować wybrany element/ramkę. Do dyspozycji masz możliwość zmiany koloru tła, wyrównania tekstu oraz kroju i koloru czcionki.
Możesz dodać kolumny na dwa sposoby:
Klikając przycisk Add na sekcji, a następnie wybierając bit magistrali, który będzie reprezentował daną kolumnę w sekcji Data pole Value source.
Wybierając odpowiedni bit magistrali z obszaru danych magistrali i przeciągnięciu go myszką nad kontrolkę listy możesz upuścić bit w miejscu gdzie chcesz wstawić kolumnę. W ten sposób możesz również ustawiać kolejność kolumn.
Do właściwości kolumny możesz się dostać rozwijając poszczególne kolumny w sekcji Columns, gdy w obszarze projektowym jest zaznaczona lista, lub klikając (zaznaczając) kolumnę na obszarze projektowym.
Właściwości kolumny podzielone zostały na trzy sekcje:
Możesz użyć formatu danych w którym zamierzasz wyświetlić dane w kolumnie np. jeśli chcesz mieć liczbę wyświetloną z dwoma miejscami po przecinku użyj formatu n2
Domyślnie zaznaczona jest opcja Use browse setting, która powoduje, że wygląd jest dziedziczony z ustawień na kontrolce.
Odznaczenie tej opcji pozwala ustawić niezależny wygląd wygląd kolumny.
Możesz ustawić wygląd zarówno nagłówka jak i komórki z danymi. Właściwości wyglądu, które możesz ustawić są identyczne jak w całym systemie raportów.
Przykład raportu z listą:
KONTROLKA IMAGE
Używając Kontrolki Image możesz wprowadzić obraz na raport. Obraz może być bitem magistrali lub zostać podany z pliku, który zostanie dodany do definicji raportu.
Aby wstawić kontrolkę Image na obszar projektowy przeciągnij ją (drag and drop) z Toolbox’a na wybrane miejsce.
WŁAŚCIWOŚCI KONTROLKI
Po zaznaczeniu kontrolki na obszarze projektowym masz dostęp do jej właściwości. Zostały one podzielone na trzy sekcje:
- Data → sekcja odpowiedzialna za źródło obrazu danej kontrolki. Tutaj możesz wybrać czy obraz będzie pobierany z bitu magistrali czy wskazany z dysku.
- Value source → wskazanie bitu magistrali z obrazem
- Name → unikalna nazwa kontrolki w ramach raportu
- Grouping element → poziom kontrolki w na mapie raportu (Document, Browse). Ma zastosowanie tylko wtedy gdy źródłem jest bit magistrali
- Image → wskazanie jako źródło obrazu wgranego z dysku.
- Layout → sekcja zawiera informacje o położeniu oraz rozmiarach kontrolki. Położenie i rozmiar kontrolki możesz zmieniać myszką przesuwając kontrolkę lub wpisując wartości we właściwościach.
- Appearance → W tej sekcji możesz ustawić kolor ramki, tła oraz położenie obrazka w ramach obszaru kontrolki.
Przykład raportu z wykorzystanym komponentem Image.