Operator CONVERT FORMAT TO BITS umożliwia konwersję danych tekstowych zawartych w wybranym bicie magistrali wejściowej na pełnoprawną strukturę magistrali danych. Przetwarzany bit może zawierać dane w jednym ze wspieranych formatów tekstowych, takich jak:
- JSON – JavaScript Object Notation
- XML – Extensible Markup Language
- CSV – Comma-Separated Values
- XLSX – Microsoft Excel (format OpenXML)
Dla powyższych formatów operator oferuje wbudowaną funkcjonalność automatycznego dekodowania struktury danych oraz ich odwzorowania na rekordy i bity magistrali wyjściowej.
W przypadku danych zapisanych w innych formatach, takich jak:
- HTML
- EPP
- EDI (np. EDIFACT, X12),
- niestandardowe tekstowe struktury,
operator oferuje tryb User format. W tym trybie możesz samodzielnie zdefiniować strukturę dekodowania przy użyciu narzędzia Edytor konwersji tekstu do bitów magistrali , w którym konfigurujesz reguły interpretacji tekstu, zagłębienia danych oraz przypisania do konkretnych bitów i typów danych.
Każdy rekord wynikowej magistrali wyjściowej powstaje zgodnie z logiką zagłębień danych — oznacza to, że jedna struktura tekstowa może zostać rozbita na wiele rekordów z zachowaniem relacji danych hierarchicznych.
Przykład projektu z wykorzystaniem operatora CONVERT FORMAT TO BITS.

KONFIGURACJA OPERATORA
Operator przetwarza wskazany bit tekstowy magistrali wejściowej. Rezultatem działania jest nowa magistrala wyjściowa zbudowana na podstawie danych z przetworzonego formatu tekstowego.
Sposób konfigurowania operatora różni się w zależności od formatu danych jakie będziesz przetwarzał przez operator.
Masz do wyboru trzy formaty danych:

- XLSX file → pozwala na przetwarzania pliku excel. Wymaga jednak aby plik składał się jedynie z danych w formie tabeli
- CSV file → pozwala na przetwarzanie danych z plików CSV
- XML file → pozwala na przetwarzanie danych zawartych w formacie XML
- JSON file → pozwala na przetwarzanie danych zawartych w formacie JSON
- User format → pozwala na przetwarzanie danych zawartych w dowolnym formacie tekstowym poprzez konfigurację znaczników w tekście odpowiadającym pozycją danych oraz grup danych.
Niezależnie od formatu jaki zamierzasz konwertować musisz wskazać bit magistrali, który przechowuje tekst w wybranym formacie Column with text format oraz podjąć decyzją w jaki sposób budować magistralę wyjściową Result target for decoded data.
- Create a busbar from the result → zostanie utworzona zupełnie nowa magistrala danych składająca się tylko z danych zdecydowanych z tekstu.
- Add to existing busbar without source bit → dane zdekodowane zostaną dołączone do istniejącej magistrali. Magistrala będzie się z bitów wchodzących do operatora + bity jakie zostały utworzone podczas dekodowania tekstu.
- Add to existing busbar → działanie identyczne jak powyżej z tą różnicą, że dekodowanie pole tekstowe nie przechodzi do magistrali wyjściowej.

Konfiguracja schematu XLSX, CSV, XML oraz JSON są identyczne jak w wypadku konfiguracji na operatorze INPUT FILE i zostały szczegółowo opisane.
Konfiguracja schematu User format Wymaga wprowadzenia w polu Text template próbki tekstu jaki będzie konwertowany w celu możliwości wykonania testu konwersji na komponencie.
Na zakładce File format musisz wprowadzić separatory używane do znaczników pozycji danych w konwertowanym tekście. Oraz uruchomić i dokonać konwersji tekstu przy użyciu Edytor konwersji tekstu do bitów magistrali
Po wykonaniu schematu konwersji w edytorze zobaczysz wypełnione pole schematu. Możesz je również edytować ręcznie z tego poziomu bez użycia edytora.
Teraz możesz sprawdzić działanie konwersji dla tekstu podanego w polu Text template używając przycisku Test.
Rezultat dla tekst opisanego w Edytor konwersji tekstu do bitów magistrali
Następnie przejdź na zakładkę Columns gdzie wygenerujesz bity magistrali wyjściowej dla zdefiniowanego schematu konwersji tekstu.
System automatycznie dostosowuje typ danych bitów według przykładowego tekstu. Jeśli jest to potrzebne możesz dokonać modyfikacji typu lub nazwy bitu klikając w odpowiednie pole.