Search

Home

INPUT GOOGLE

INPUT GOOGLE

icon
Operator INPUT GOOGLE umożliwia pobranie plików oraz definicji google spreadsheet z dysku GOOGLE dla uwierzytelnionego konta użytkownika. Na wejściu operatora jest wybrany plik danych lub katalog z plikami, na wyjściu znajduje się magistrala ze strumieniem danych. W zależności od typu pliku magistrala wyjściowa może być zbudowana z różnych bitów.

WYBÓR I TWORZENIE POŁĄCZENIA GOOGLE

Aby móc połączyć się z wybranym kontem GOOGLE musisz wskazać wybrane połączenie GOOGLE. Przejdź na pierwszą zakładkę właściwości operatora Google account connection.

image

W polu Connection wybierz wcześniej zdefiniowane połączenia. Jeśli nie masz zdefiniowanego połączenia lub chcesz dodać nowe możesz użyć przycisku Add w celu utworzenia nowego.

image
icon
Zobacz jak skonfigurować połączenie Google

OBSŁUGIWANE TYPY PLIKÓW

Operator może pobrać pliki z dysku Google typu binarnego, tekstowego bez interpretacji zawartości lub typu spreadsheet wraz z interpretacją zawartości i utworzeniem magistrali na podstawie danych.

image

W zależności od wyboru typu pobieranych plików przeglądarka plików dysku google dostępna pod przyciskiem Select a source from google na zakładce Google file może wyświetlać pliki tylko wybranego rodzaju.

image
  • dla typu Spreadsheet przeglądarka wyświetla tylko pliki typów google spreadsheet i możliwe jest wybranie tylko tego typu pliku,
  • dla typu Binary file przeglądarka wyświetla tylko pliki zawierające dane binarne,
  • dla typu Text file przeglądarka wyświetla tylko pliki zawierające dane tekstowe.

Dla typów Binary file i Text file możliwy jest wybór całego folderu. W takim przypadku operator w trakcie przetwarzania pobierze z folderu wszystkie pliki typu binarnego lub tekstowego.

Po wyborze pliku lub folderu pola File name, FileId oraz Mimetype zostają uzupełnione zgodnie z wyborem.

image
icon
System pobierając pliki lub foldery z dysku google identyfikuje je po polu FileId ponieważ jest to unikalny identyfikator zasobu na dysku (nazwy zasobów mogą się powtarzać w ramach folderów).

TYPY PLIKÓW BINARY FILE I TEXT FILE

Po wyborze pliku lub folderu na zakładce File information znajduje się informacja o trybie działania (Single file lub All file in the dictionary) oraz przycisk Test pozwalający na pobranie plików i przegląd pobranych metadanych plików.

image

Po kliknięciu w przycisk Test możesz sprawdzić pobrane dane

image

Na zakładce Columns musisz wygenerować bity dla magistrali danych wychodzącej z operatora. Służy do tego przycisk Autogenerate columns.

image

Zarówno dla typu Binary file jak i Text file są generowane takie same bity kolumn. Wyjątkiem jest ostatnie pole przechowujące dane pliku, które dla Binary file nazywa się data i przechowuje dane binarne widoczne na magistrali w trakcie trybu debug jako dane zakodowane w base64. Natomiast dla Text file nazywa się textData i przechowuje dane tekstowe.

TYP PLIKÓW GOOGLE SPREADSHEET

Po wyborze pliku typu google spreadsheet w przeglądarce plików google na zakładce File information znajdziesz informacje pozwalające rozkodować dane z arkusza. Ponieważ arkusz ma podobną konstrukcję do arkusza plików excel musisz określić w jaki sposób ułożone są dane w arkuszu.

Poniższe pola pozwalają opisać strukturę danych w arkuszu:

  • Sheet name → informacja z którego arkusza pobierać dane
  • Caption included → czy dane zawierają nagłówki
  • in row → w którym wierszu są nagłówki
  • skip first → ile wierszy pominąć
image

Po zdefiniowaniu struktury arkusza możesz kliknąć przycisk Test w celu sprawdzenia danych pobranych z arkusza.

image

Na zakładce Column musisz wygenerować bity magistrali danych wychodzącej z operatora klikając w przycisk Autogenerate columns.

image

System automatycznie nada nazwy bitom danych magistrali oraz określi ich typy danych na podstawie informacji z przetworzonego arkusza. Jeśli chcesz zmienić nazwę lub typ danych kliknij w odpowiednie pole i wpisz nową nazwę lub wybierz odpowiedni typ.

icon
Przycisk Refresh with additional and missing columns pozostawia wcześniej wygenerowane kolumny bez zmian, chyba, że kolumna została usunięta z danych, oraz dodaje nowe kolumny, które wynikają ze zmienionych danych (ma sens dla typu plków Google spreadsheet).