WYBÓR I TWORZENIE POŁĄCZENIA MONGODB
Operator INPUT MONGODB wymaga połączenia do bazy danych MongoDB. Jeśli masz już utworzone połączenie możesz je wybrać z połączeń na zakładce Connection pole Connection.
Po wybraniu połączenia pola definicji połączenia zostaną uzupełnione zgodnie z definicją wybranego połączenia.
Możesz zmienić dane połączenia klikając przycisk Edit.
Jeśli nie masz jeszcze zdefiniowanego Twojego połączenia do bazy MongoDB w systemie zawsze możesz je dodać wykorzystując przycisk Add.
Po uzupełnieniu danych nowego połączenia możesz je przetestować przyciskiem Test connection i zapisać w systemie.
Po zapisaniu połączenie będzie dostępne w systemie pod nazwą jaką podałeś w polu Name.
WYBÓR KOLEKCJI DANYCH
Operator pobiera dane z konkretnej kolekcji danych. Wyboru kolekcji możesz dokonać na zakładce Properties w polu Collection name.
Jeśli lista jest pusta lub brakuje kolekcji użyj przycisku odświeżenia kolekcji.
W celu budowy magistrali wyjściowej operatora niezbędna jest znajomość struktury dokumentów przechowywanych w kolekcji. Możesz ją podać na trzy sposoby:
- wklejając ręcznie przykładowy dokument w pole Bson Template.
- jeśli kolekcja w bazie nie jest pusta możesz użyć przycisku Load from database. Operator pobierze strukturę dokumentu z bazy danych.
- wczytać dokument z pliku używając przycisku Load from file.
Po podaniu przykładowego dokumentu możesz wygenerować drzewo danych na podstawie, którego zostanie stworzona magistrala danych wyjściowych. W tym celu użyj przycisku Generate tree.
System wygeneruje drzewo pól dokumentu na podstawie przykładowej struktury dokumentu. Drzewo dostępne będzie na zakładce Node selection i zawierać będzie pola znalezione w dokumencie.
Na podstawie zaznaczonych pól utworzona zostanie magistrala danych wyjściowych. W każdym momencie możesz zaznaczyć lub odznaczyć kolejne pola.
Użyj przycisku Test aby sprawdzić poprawność działania połączenia oraz zobaczyć podgląd pobranych danych.
FILTROWANIE DANYCH
Operator pozwala na podanie filtrów, według których mają zostać pobrane dokumenty z wybranej kolekcji (zakładka Filter). Filtry tworzymy w formie drzewa z informacją o sposobie łączenia na danym poziomie.
Przyciskiem Add group możesz stworzyć kolejne zagłębienie filtrów. Przycisk Add Expresion służy do dodania filtru na bieżącym zagłębieniu.
Użycie przycisku Generate query pozwala zobaczyć jak został zbudowany filtr.
Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem i chcesz tworzyć filtr w trybie query odznacz przełącznik Use tree filtr mode.
SORTOWANIE I LIMITOWANIE DANYCH
Zakładka Sort and limit pozwala na posortowanie danych po wskazanych polach. Możesz użyć wielu pól do sortowania wówczas dane zostaną posortowane z ich kolejnością i kierunkiem sortowania.
Klikając przycisk Add sort dodajesz nowe sortowanie. Wybór pola odbywa się klikając na pole w wierszu sortowania podobnie jak kierunek.
Jeśli wprowadzisz wartość w pole Limit ilość pobranych dokumentów zostanie ograniczona do podanej wartości.