Przykład projektu GRAVITY z użyciem operatora OUTPUT MONGODB.
WYBÓR I TWORZENIE POŁĄCZENIA MONGODB
Operator OUTPUT MONGODB wymaga połączenia do bazy danych MongoDB. Jeśli masz już utworzone połączenie możesz je wybrać z połączeń na zakładce Connection pole Connection.
Po wybraniu połączenia pola definicji połączenia zostaną uzupełnienie zgodnie z definicją wybranego połączenia.
Możesz zmienić dane połączenia klikając przycisk Edit.
Jeśli nie masz jeszcze zdefiniowanego Twojego połączenia do bazy MongoDB w systemie zawsze możesz je dodać wykorzystując przycisk Add.
Po uzupełnieniu danych nowego połączenia możesz je przetestować przyciskiem Test connection i zapisać w systemie.
Po zapisaniu połączenie będzie dostępne w systemie pod nazwą jaka została podana w polu Name.
KONFIGURACJA OPERATORA
W pierwszym kroku musisz zdefiniować strukturę dokumentu jaki będzie wysyłany do bazy danych MongoDB.
Wybierz opcję DEFINE BSON SCHEME, na zakładce Document format, która pomoże Tobie w przejrzysty sposób utworzyć strukturę dokumentu na podstawie magistrali danych.
Format budujesz poprzez akcję drag and drop z obszaru Busbar na obszar BSON nodes w miejsce gdzie chcesz wstawić węzeł i odwrotnie lub posługując się przyciskami nawigacyjnymi.
Konfigurując obiekt BSON należy zaznaczyć bit magistrali, który jest kluczem głównym w danych wejściowych do operatora OUTPUT MONGODB (w opcji Action for document = Always add new document oznaczenie klucza głównego nie jest wymagane).
Bit magistrali danych będący kluczem głównym musi znajdować się w tworzonym obiekcie BSON. Klikając myszką na bit możesz określić pole Is PK w obszarze Element properties.
_id
). Pole to przechowuje wartość typu ObjectId
.
Jeśli pole dokumentu nazwiesz _id
i nie będzie ono kluczem głównym zostanie zignorowane i nie zostanie dodane do dokumentu. Jeśli zostanie oznaczone jako klucz główny i będzie reprezentować dane typu ObjectId
serwera MongoDB, to jego wartość będzie wartością klucza utworzonego dokumentu (nie zostanie wygenerowany nowy klucz przez serwer). Jeśli przechowuje inne dane niż odpowiadające typowi ObjectId
zostanie zwrócony błąd.Kolejnym krokiem jest określenie miejsca i sposobu zapisu danych do bazy MongoDB (zakładka Properties).
- Collection name → Wybór kolekcji do której będą zapisywane dokumenty. Możesz dodać nową kolekcję do bazy wpisując jej nazwę w pole ręcznie.
- Action for document → Sposób zapisu danych do bazy. Masz dwie opcje do wyboru i od tego, którą opcje wybierzesz zależeć sposób postępowania z duplikatem dokumentu.
- Always add new document
- Add new document or update existing
- Action for the same document → Opcja dostępna tylko dla Add new document or update existing. Możesz w ten sposób pozwolić na modyfikację już istniejących dokumentów wybierając opcję Pass lub nie pozwolić wybierając opcję Skip.
- Pass → Operator przekazuje do wykonania operacji na bazie wszystkie dokumenty
- Skip → operator przekazuje do wykonania operacji zapisu na bazie tylko te dokumenty, które jeszcze nie istnieją w bazie danych (na podstawie pól PK)
- Bit for result object id → bit z magistrali gdzie zostanie wyprowadzony wygenerowany klucz
ObjectId
przez bazę danych MongoDB (pole_id
w dokumencie).
Operator zapisuje do bazy docelowej każdy dokument jaki zostanie wygenerowany na podstawie konfiguracji formatu BSON. Konfiguracja PK w edytorze BSON nie jest wymagana.
Operator rozpoznaje po bitach wchodzących w skład klucza głównego tworzonego dokumentu czy dokument jest już w wybranej kolekcji bazy MongoDb
→ jeśli tak, modyfikuje istniejący dokument
→ jeśli nie, dodaje nowy dokument do bazy